utorok 28. júla 2015

Svadobné fotenie

A je to tu, váš svadobný deň! Všetko ste dopodrobna naplánovali, každý detail je dokonalý, všetky veci sú na svojom mieste, svadba sa môže začať. Líčenie, česanie, obrad, fotenie, hostina, prípitok, tanec, večera, toto všetko vás čaká. Počas jedného dňa. Je toho tak veľa, že mnoho vecí, ktoré sa vám zdali tak dôležité si vlastne ani nevšimnete. A práve preto je dôležité si všetky tieto maličkosti zvečniť krásnymi fotkami.

Je len na vás či si za fotografa vezmete svojho známeho či kamaráta, alebo si objednáte profesionálneho fotografa. V oboch prípadoch ale nezabúdajte nato, že fotky sú pre vás a mali by sa páčiť hlavne vám. Preto ak nechcete aby vás niekto fotil pri líčení, česaní alebo pri upíjaní z pohárika, povedzte to, predídete tak nepríjemnej nálade z toho, že vás fotograf zastihol nepripravenú. U profesionálnych fotografov si môžete vybrať niekoľko variant: fotografovanie celého svadobného dňa, fotenie len na obrade alebo fotenie na obrade aj na hostine. Zväčša vám potom fotograf vytvorí vašu vlastnú svadobnú fotoknihu a v niektorých prípadoch aj video s fotkami.

Ďalšou možnosťou je zaplatiť si fotografa len na profesionálne fotky. Výhodou mať na takýto druh fotiek profesionála je ten, že už má aké také skúsenosti a dokáže vám poradiť kam sa postaviť, ako sa tváriť či ktoré miesto je na fotenie najlepšie. Prácou fotografa je tiež fotky spracovať, čo je potrebné, to vyretušovať, zlepšiť jas, prípadne fotku inak upraviť, jednoducho urobiť všetko preto, aby vaše fotky boli dokonalé. Veľmi dôležitou otázkou tiež je, kedy toto fotenie naplánovať. Tu sa názory fotografov, snúbencov a svadobčanov výrazne líšia.

Prvou možnosťou je fotiť sa ešte pred samotným obradom. Ste dokonale nalíčená a upravená, pretože ste vlastne ešte nikde neboli a vizáž vám nemalo čo pokaziť. Na druhej strane počas fotenia nebudete uvoľnený, pretože to všetko máte ešte len pred sebou. Neustále budete pozerať na hodinky, aby ste neprišli neskoro.
Ďalšou - dalo by sa povedať, nevýhodou fotenia pred svadobným obradom - je u tradičných svadieb s odobierkou, kedy, podľa zvyku by sa snúbenci pred samotnou odobierkou nemali vidieť.

Druhá možnosť je fotenie po obrade, kedy už oficiálnu časť svadby máte za sebou, teda napätie už trošku opadlo. Ešte sa netancovalo, preto je vizáž ešte stále v poriadku . Jediným problémom by však mohli byť svadobčania, ktorý musia na vás čakať so svadobným prípitkom a samotnou hostinou. Tento problém sa však dá jednoducho vyriešiť malým občerstvením v blízkosti fotenia.

Niektorí fotografi tiež preferujú fotenie až po večeri a prvom mladomanželskom tanci. Vtedy máte istotu, že nikto zo svadobčanov sa nebude nudiť a vy budete mať dostatok času na fotenie. Nehovoriac o tom, že všetok stres z vás už opadol a nikto vás už nebude nikam naháňať. Stačí trošku prepudrovať nos a ide sa nato.

Ako poslednú možnosť by som vám rada predstavila tzv. predsvadobné fotenie, teda fotenie pred alebo po svadobnom dni. Výhoda tohto typu fotenia je v prípade nepriaznivého počasia v deň obradu a viac času na samotné fotenie. Nevýhodou by mohlo byť duplicitné obliekanie, maľovanie a česanie.

Ako ide čas spomienky postupne slabnú, no krásne fotografie vám pomôžu si aj v starostiach každodenného dňa pripomenúť váš veľký deň, deň, kedy ste si vzali toho úžasného človeka po vašom boku, až dokým vás smrť nerozdelí.

pondelok 13. júla 2015

Svadobné hry

V minulom článku sme vám popísali čo všetko obnáša úloha starejšieho. Ak ste sa teda rozhodli mať starejšieho na svojej svadbe, spýtajte sa ho aj na svadobné hry, ktoré dokážu oživiť každú svadbu. Kľudne si môžete vybrať tie, ktoré sa vám budú zdať najzaujímavejšie alebo na vás proste zapôsobia. Dovoľte teda, aby som vám prestavila pár inšpirácii, ktoré z vašej svadobnej hostiny urobia nezabudnuteľnú zábavu.
Keďže svadba je hlavne o zábave a tancovaní začneme v znamení tancov.

Stoličkový tanec
Táto hra je osvedčenou klasikou už u detí v škôlke.  Myslím, že v dobrej nálade na svadbe si na toto obdobie každý rád zaspomína. Do kruhu sa poukladajú stoličky, pričom na každej z nich sedí jeden “hráč”. Po zapnutí hudby sa všetci postavia a začnú tancovať. Počas toho DJ alebo vopred určený človek „ukradne“ jednu stoličku. Keď prestane hrať hudba všetci si musia rýchlo sadnúť a komu sa neujde stolička vypadáva z hry.

Klobúkový tanec
Hra sa odohráva opäť za zvuku príjemnej pesničky, ideálna je taká, ktorá postupne naberá na tempe. Chlapi s klobúkmi na hlavách sa postavia do kruhu a ruky majú vzájomne položené na ramenách. Po spustení hudby si začnú klobúky vymieňať a dávajú pri tom pozor, aby žiaden klobúk nespadol. Tempo sa čím ďalej viac zrýchľuje a spadnutý klobúk znamená vylúčenie z hry.

Balónový tanec
Táto hra je pre zmenu, pre páry. Každej dáme sa na nohu pripevní balónik a hra sa môže začať. Pravidlá sú jednoduché dámy tancujú a úlohou pánov je chrániť balónik svojej tanečnej partnerky a zároveň sa snažiť prasknúť balóniky ostatných tanečných párov.

Manželský tanec
Všetky manželské páry prídu na parket a za jemnej a príjemnej hudby tancujú “slaďáčik“. Starejší postupne vyzýva aby odišli z tanečného parketu páry, ktoré sú spolu menej ako 5, 10, 15,... rokov. Nakoniec na parkete ostane pár, ktorý je spolu najdlhšie a zatancujú si sólo. Verím, že pri tomto tanci sa budú nejednej žene tlačiť slzy do očí.

Hra pre smädných

Ďalej tu máme jednu hru pre tých, ktorý tanec moc nemusia a radšej si posedia pri pohári červeného, bieleho či fľaši dobrej slivovice. Hra sa hrá nasledovne. Starejší zakričí január a všetci narodení v tomto mesiaci prídu aj so svojim pohárikom na tanečný parket. Navzájom si štrngnú a pripijú na svoje zdravie. Následne starejší zakričí február a pripijú si všetky “februárové deti“. Takto pokračujeme až do decembra a ak bude chuť môžeme začať zase od januára. Z bezpečnostných dôvodov však neodporúčam hru opakovať viac ako 3krát.

Zhodnosť a súlad manželov

Mladomanželia si sadnú na parket chrbtom k sebe. Obaja si vyzujú topánky a jednu si navzájom vymenia. Starejší začne klásť otázky a ženích s nevestou odpovedajú zodvihnutím príslušnej topánky. Otázky môžu znieť napríklad takto:
Kto inicioval prvú schôdzku?
Kto bude hlavou rodiny?
Kto sa bude starať o financie?
Kto bude doma vysávať, variť?
Komu to trvá dlhšie v kúpeľni?
Manželský kvíz patrí k veľmi obľúbeným hrám na svadbách. Pobaví nielen mladomanželov, ale aj všetkých svadobčanov. Otázky si môžete vymyslieť akékoľvek, no vynechať by ste mali otázky o bývalých partneroch, táto téma predsa len na vašu svadbu nepatrí.

Hra o hlavu rodiny

Tento rituál ani tak nie je hrou ako zábavnou aktivitou, ktorú môžete uskutočniť pri príchode do sály. Pripravíme si dva rovnaké poldecové poháriky, pričom do jedného nalejeme vodu a do druhého vodku alebo iný biely alkohol, aby sa dal ľahko pomýliť s čistou vodou. Oba poháriky ponúkneme mladomanželom. Ten z nich, ktorý si vyberie pohárik s vodkou bude hlavou rodiny.

Balónová pošta
Ako poslednú som pre vás vybrala hru na balónovú poštu, ktorá ma veľmi oslovila a ľutujem, že som ju nenašla skôr, aby som ju mohla organizovať aj na svojej svadbe. Na hru budeme potrebovať pohľadnice s adresou mladomanželov, ktoré rozdáme svadobčanom. Na každej pohľadnici bude okrem toho napísaná aj prosba nálezcovi poslať pohľadnicu na uvedenú adresu. Každý svadobčan následne na svoju pohľadnicu napíše nejaký záväzný darček alebo službu, ktorú v prípade nájdenia pohľadnice musí novomanželom splniť. Všetky pohľadnice sa pripevnia na balóniky naplnené héliom a vypustia do neba. Vašou úlohou už bude len čakať, ktorá pohľadnica sa vám vráti a či vám niektorý zo svadobčanov nebude musieť vyplatiť milión eur. :o)

streda 8. júla 2015

Starejší

Širák na hlave, v ruke ozembuch či harmonika a spev rozliehajúci sa po celom okolí, aj takto spoznáme starejšieho. Je to vlastne človek, väčšinou chlap, ktorý zabáva a, dalo by sa povedať, organizuje celú svadbu. Vedie snúbencov celým svadobným dňom, radí im čo majú robiť, kam sa postaviť či aké sú ich povinnosti.
Starejší nie je na svadbe povinnou “výbavou“ ale je príjemným zábavným “prídavkom“. Jeho úlohou je zabávať a organizovať rôzne scénky a hry pre svadobčanov. Nemusí to byť profesionál, ak máte v rodine alebo blízkom okolí rodeného zabávača, kľudne to môže byť on, ide len o to aby, ako sa povie, zábava nestála. Je dôležité už niekoľko týždňov pred svadbou dohodnúť ako bude svadba prebiehať a aký bude harmonogram svadobného dňa. Profesionálny starejší má už nejaké skúsenosti a veľmi jednoducho vám poradí kedy odísť z domu aby ste prišli na miesto obradu včas ale nie priskoro, či kedy je tá správna chvíľa na krájanie svadobnej torty.

Povinnosti starejšieho
Starejší vám, okrem iného, veľmi odľahčí váš svadobný deň tým, že na seba prevezme veľkú časť povinností. Poďme teda od začiatku. Ak chystáte odobierku, najprv príde starejší k rodine ženícha a vypýta ho od rodičov, následne vypýta nevestu od rodičov pre ženícha. Po odobierke organizuje nástup do aut a spoločný odchod do sobášnej siene. Pre kostolom alebo mestským úradom dáva pozor nato, aby ste nezmokli a nezašpinili si šaty a aby ste sa ako nádherná nevesta postavili vedľa svojho vyvoleného.
Po obrade ide spolu s vami na svadobnú hostinu, kde dohliada na usádzanie hostí, prenesenie nevesty cez prah a slávnostný prípitok. Z tradičného spoločného jedenia polievky spraví zábavu pre všetkých hladných svadobčanov. Rozbíjanie taniera, ako symbol šťastia v manželstve bude obohatené jeho hlasným spevom či vtipnými komentármi. Okrem toho neustále nenápadne sleduje svadobnú zábavu a keď treba zasiahne, príde s fľaškou a pohárikmi k nudiacim sa chlapom, začne tancovať s neposednými deťmi alebo vyrozpráva vtipnú historku babičkám pri vínku. Je jednoducho vždy tam kde ho treba a robí svadbu nezabudnuteľnou.
Starejší má tiež na starosti rôzne hry pre novomanželov, ktoré zaručene pobavia mladomanželov aj všetkých hostí. O polnoci je hlavným organizátorom tzv. začepčenia, kde sníme vienok z hlavy nevesty, čo symbolicky označuje, že sa stala ženou. Po tomto ceremoniálne zväčša odchádza a necháva svadobčanov v dobrej nálade “dokončiť“ svadbu. Je však dôležité podotknúť, že úloha starejšieho vychádza z miestnych zvykov a z priania mladomanželov.

Na čo si dať pozor
Starejší by mal byť veselý ale nie vulgárny, nemal by nikoho urážať a jeho humor by mal byť nenútený. Počas svadby by nemal príliš piť, „ Ja tam idem pracovať a nie sa zabávať ”,to by mala byť správna odpoveď toho pravého starejšieho.